Strona główna > film > Mandżuriowy Przegląd Filmowy: na Dalekim Wschodzie

Mandżuriowy Przegląd Filmowy: na Dalekim Wschodzie

Do pisania o filmach trudno mi się zabrać. Książki stanowią temat bezpieczniejszy, przy filmach natomiast mam jeszcze silniejsze poczucie nieznajomości klasyki, przegapianie różnych znaczeń zawartych między obrazami. Oraz mam świadomość faktu, że nierzadko dobrze się bawię na filmach, które sama uważam za produkcje niskich lotów (co jakiś czas lubię sobie obejrzeć film sensacyjny, na przykład z Bruce’m Willisem, choć wszystkie są niemal bliźniaczo do siebie podobne). Choć aktualnie z braku czasu staram się dobierać sobie tylko takie, które mają dużą szansę mi się spodobać. W dodatku nie mamy w domu telewizora, więc odpadają filmy oglądane do kolacji z rodziną – właśnie w ten sposób oglądaliśmy zazwyczaj lżejsze filmy sensacyjne, w sam raz do kanapki. Z drugiej strony staram się zaznajamiać z filmami uznawanymi za klasykę, wyrabiać sobie gust i zacząć bardziej kojarzyć reżyserów, bo na ten moment znam może kilkanaście nazwisk na tyle, żeby połączyć je z filmami i jeszcze te produkcje znać. Szalenie lubię czytać recenzje filmowe, sama postanowiłam też wreszcie zebrać się w sobie i spróbować pisania. Zwłaszcza, że prowadzenie własnego bloga a zwłaszcza czytanie innych bardzo moim zdaniem pomaga w wyrażaniu własnych myśli i ćwiczeniu towarzyszącej temu pewności siebie. W moim środowisku opinie dotyczące kina są dość jednoznaczne i nieznoszące sprzeciwu. Blogi natomiast dają ten komfort, że znaleźć tu można ludzi w przyciągający sposób wyrażający nierzadko skrajne opinie na temat tego samego dzieła, czy to książkowego czy filmowego, co daje komfort psychiczny – nawet jeśli nie spodobał mi się jakiś film uznawany przez większość za dzieło, nie musi to znaczyć, że go nie zrozumiałam. Nawet jeśli spodobało mi się coś, co większość uważa za gniot – niekoniecznie musi być ze mną coś nie tak. Och, no i teraz przyznałam się do problemów rodem z podstawówki :) Na swoje usprawiedliwienie powiedzieć mogę, że od czasu założenia bloga ta niepewność skurczyła się do niewielkich rozmiarów, a pisanie o filmach ma się rozprawić z nią całkowicie.

Żeby więc nie być gołosłowną nareszcie to powiem: nie jestem wielbicielką Quentina Tarantino! Po prostu nie i już. Owszem, „Pulp Fiction” mi się podobało, nawet bardzo, ale nie dzielę kinematografii na filmy przed i po „Pulp Fiction”, a choć kiedyś zaczęłam oglądać jakieś dwa inne dzieła tego reżysera, przerwałam w połowie. Może powinnam spróbować jeszcze raz, ale nie mam w sobie żadnej motywacji, by to zrobić. Straszne rzeczy, prawda?

Dramatycznych wyznań będzie pewnie z czasem więcej, a teraz zapraszam na Mandżuriowy Przegląd Filmowy, mam nadzieję cykliczny.

Mimo że dość regularnie (choć nie tak często, jakbym chciała) oglądam filmy z Dalekiego Wschodu, kino azjatyckie jest dla mnie nierzadko dość skomplikowane. Odpowiada mi jednak jego nastrojowość, a także refleksyjność – po seansie długo jeszcze myślę o tym, co widziałam (czasem próbując zrozumieć zamysł filmu, innym znowu rozmyślam nad znaczeniami, które w moim odczuciu pojmuję doskonale). Oczywiście trochę inaczej jest z azjatyckim kinem typowo popularnym, które też zdarza mi się oglądać – tu nie mam problemów zwłaszcza w przypadku produkcji japońskich, w przeszłości oglądałam ich dużo, a i lata oglądania anime zrobiły swoje. Moja lista filmów do obejrzenia z tego kawałka świata jest dość długa, na szczęście robią się one coraz bardziej dostępne. Dziś więc kilka słów o dwóch obejrzanych (już dość dawno temu) filmach z Azji rodem.

„Nie bój się, Bi” (Bi, dung so!) reż. Dang Di Phan, 2010


Wietnam. Mały Bi mieszka z rodzicami i ciotką na obrzeżach miasta. Stałym gościem w ich domu jest także stara niańka ojca, opiekująca się domem. Chłopiec całe dnie spędza biegając po polach i bawiąc się nad rzeką lub w pobliskiej fabryce lodu. Jego rodzina wygląda na szczęśliwą, to jednak tylko pozory, każdy z jej członków bowiem tęskni za czymś, czego nie może lub nie potrafi zdobyć. Wszyscy jednak trzymają się swoich ról. Matka pragnie być potrzebna, chce od męża czułości i okazania uczucia, choćby w łóżku. Pojawienie się schorowanego, dawno niewidzianego teścia daje jej namiastkę spełnienia się w roli kogoś, kto jest chciany i potrzebny. Kobieta nie skarży się jednak i niczego nie wymaga od męża, uwodzi go i spełnia jego niewypowiedziane zachcianki. Ten z kolei zdaje się być człowiekiem pustym w środku, niezdolnym do okazywania uczuć. Po pracy chodzi z kolegami do barów, gdzie upija się niemal do nieprzytomności. Unika spotkania z ojcem, który z niewypowiedzianą naganą patrzy na jego ucieczki od odpowiedzialności. Wiele między nimi milczących pretensji, zadawnionego bólu, o których widz niewiele się dowie. Mężczyzna nie odnajduje się w roli męża i ojca, jedyne chwile szczęścia przeżywa w salonie fryzjerskim, gdzie pracuje młoda dziewczyna, niezainteresowana jednak jego natarczywymi awansami. Ciotka Bi to młoda kobieta, uginająca się pod presją rodziny, by wreszcie znalazła sobie męża. Posłusznie chodzi na randki z umawianymi jej znajomymi. Kolejny z nich wydaje się być poważnie zainteresowany kobietą, ona jednak przyjmuje jego zainteresowanie bez entuzjazmu. Jej myśli krążą wokół nastoletniego chłopaka uczęszczającego do szkoły, w której jest nauczycielką. Nastolatek wyraźnie odwzajemnia jej fascynację, spełnienie jest więc na wyciągnięcie ręki… Dziadek natomiast powrócił do rodzinnego domu, by leczyć się z choroby. Ciężko stwierdzić, czy wierzy w powrót do zdrowia, czy też powrócił, by spokojnie umrzeć wśród wspomnień. Męczy go ból i poczucie ciężaru, jaki sprawia rodzinie, wydaje się być pogodzony z przyszłością, ale poza chwilami spędzonymi z Bi, zastana rzeczywistość nie przynosi ukojenia.

Mimo tego wszystkiego dzieciństwo Bi jest beztroskie. Nie dotyczą go problemy świata dorosłych, jeśli czegoś pragnie, zdobywa to. Kiedy dziadek proponuje mu egzotyczny liść w zamian za jakiś inny skarb, Bi początkowo jest zmartwiony, bo przecież nie ma nic, co mógłby dać staruszkowi. Zaraz jednak rozpromienia się i wybiega na dwór – przecież cała okolica to jego wielki plac zabaw i wszystko co tam jest, jest w pewien sposób jego. Własna lodówka w równie dobrym stopniu może służyć do zabawy jak i wielkie pojemniki w fabryce lodu. Bi ma pozytywne relacje ze wszystkimi członkami rodziny i nawiązuje przyjaźnie wszędzie, gdzie się pojawia, czy to z innymi dzieciakami nad wodą, czy z pracownikami fabryki. Wracając do lodu – tylko ta substancja przynosi dorosłym ukojenie, a z racji swej natury jest to ulga chwilowa, roztapiająca się szybko w parnym upale unoszącym się nad miastem. Jednak nawet fabryka lodu produkująca to nietrwałe ukojenie jest pełna bólu i znoju, czai się tam strach i cierpienie.

Czego więc może bać się Bi? Nie boi się śmierci stojącej przy łóżku dziadka – podchodzi do niej równie naturalnie jak do życia. Przed innymi ludźmi zawsze może uciec, świat otwiera się przed nim. Patrząc na spętanych normami dorosłych, którzy wbrew sobie z pokorą wypełniają obowiązki, by nie stać się wyrzutkami, nasuwa się niewesoła refleksja. To dorosłość może napawać lękiem kochające swobodę dzieciaki, zmienia i zabrania spełniania pragnień. Czy tego boi się Bi? Nie zdziwiłabym się. Zastanawiam się, na ile jest to refleksja nad wietnamskim społeczeństwem, a na ile uniwersalna obserwacja o pętach dorosłości i norm społecznych. Film długo pozostał we mnie po obejrzeniu, choć wychodząc z kina nie byłam pewna, czy mi się do końca spodobał. Uczucie niedosytu szybko jednak zastąpiły rozmyślania na tematy pokazane w filmie, a kilka obrazów (zatopiony w lodzie liść, kobieta podglądająca chłopców grających w piłkę w strugach deszczu, czy choćby scena w autobusie, gdzie ciotka Bi po raz pierwszy zwraca uwagę na swojego ucznia) wciąż mam przed oczami. „Nie bój się, Bi” to chyba moje pierwsze spotkanie z kinem wietnamskim i uważam je za zdecydowanie udane.

„Cesarzowa i wojownicy” (Kwong saan mei yan) reż. Siu-Tung Ching, 2003


Zawsze bardzo lubiłam wszelkiego rodzaju baśnie i legendy, także w wersji filmowej. Mam świadomość, że nie wszystkie z nich przedstawiają treści warte głębszej uwagi, nie przeszkadza mi to jednak oglądać je od czasu do czasu, ciesząc się z perełek i pomstując nad gniotami. „Cesarzowa i wojownicy” to właśnie taka baśń o dzielnej królewskiej córce i miłości – dalekowschodnia, pięknie opowiedziana głównie pod względem wizualnym i obsypana bogactwem kolorów i widoków. Trzeba się na to nastawić z góry i zaakceptować elementy konwencji (a także brak większej głębi), inaczej mogą widza rozboleć zęby od romantyzmu i słodkości wypełniającej szczęśliwe chwile – mój mąż wzdychał chwilami ciężko sygnalizując, że na ekranie już przesadzają, ja natomiast z uśmiechem odprężałam się dzięki wizualnej estetyce, nie przejmując się całą słodyczą i chwilami mocno przesadną bajkowością historii. To kino rozrywkowe, pozbawione zbytniej głębi i jeśli ma się ochotę na film tego rodzaju, można po niego sięgnąć.

Starożytne Chiny, podzielone na królestwa państwo nękane jest wojnami. Podczas jednej z nich umiera władca Yan, na swego następcę mianując wyszkolonego generała imieniem Muyong Xuehu, człowieka z nizin, który na szczyt wybił się ciężką pracą i wojskowym geniuszem. Jednak wasale buntują się przeciwko temu testamentowi, nie chcą służyć komuś takiemu jak Muyong. Młody człowiek ucieka się więc do fortelu, dzięki któremu następcą zostaje ogłoszona jedyna córka cesarza – piękna Feier. Mimo początkowego przerażenia i braku wiary we własne siły dziewczyna jest córką swego ojca, przyjmuje więc wyzwanie i brzemię z podniesionym czołem, dając z siebie wszystko. Zjednuje sobie większość poddanych, a pomocą służy jej oddany Muyong, towarzysz jeszcze z czasów jej dzieciństwa, który chętnie zobaczyłby się w innej roli niż tylko starszy brat młodej cesarzowej. W czasie jednej z potyczek władczyni zostaje ranna zatrutą strzałą, koń ponosi ją w leśne ostępy i tam znajduje ją tajemniczy Duan Lan-quan, żyjący na odludziu mnich. Opiekując się Feier uczy ją wielu pożytecznych umiejętności, a przy okazji przypomina, czym jest zwyczajna radość płynąca z życia, swobody, a wreszcie uczuć. Feier to w końcu przede wszystkim młoda dziewczyna obciążona odpowiedzialnością i obowiązkami nierzadko ponad jej siły. Każdy ma prawo do miłości, często jednak ta zasada okazuje się obowiązywać w teorii. Rzeczywistość i jej prawa upomną się o Feier, a biorąc pod uwagę, że jest to baśń niczym z danych czasów, dodatkowo z Dalekiego Wschodu – nie ma co liczyć na słodkie zakończenie i radosnych bohaterów trzymających się za ręce. W takich opowieściach rozwiązanie w najlepszym razie jest słodko-gorzkie, z nutką melancholii.

„Cesarzowa i wojownicy” to uroczy film, na który jednak trzeba mieć nastrój, nie jest to bowiem nic odkrywczego bądź ambitnego. Stanowi jednak radość dla oczu, odpręża i choć słodycz chwilami leje się z ekranu, historia miłosna ma ten posmak dziewczęcych marzeń, które czasem miło sobie przypomnieć. Tylko tyle lub aż tyle, w zależności od Waszego nastroju. Ja obejrzałam w odpowiednim czasie i wspominam go dość ciepło.

„Zatochi” (Zatôichi) reż. Takeshi Kitano, 2003


„Zatoichi” w reżyserii Takeshiego Kitano był pierwszym filmem, jaki zobaczyłam w tym roku kalendarzowym, wieczorem pierwszego stycznia, rozleniwiona i lekko śpiąca po kilku tylko godzinach snu (nieplanowana impreza sylwestrowa rozkręciła się nie wiadomo jak i kiedy, było przezabawnie). To kino z jednej strony rozrywkowe, opowieść o niewidomym masażyście wymierzającym sprawiedliwość dręczycielom różnej maści, którzy lekceważą go jako przeciwnika nie jest nowa jeśli chodzi o sam pomysł, a i realizacja nie wnosi wiele do tematu. Nie brak jednak filmowi jakiegoś rysu szlachetności, czegoś, dzięki czemu „Zatoichi” nie jest jedynie kolejnym japońskim filmem walki. Ciężko mi dokładnie sprecyzować, na czym polega ta różnica – być może sprawia to klimat feudalnej Japonii i odpowiednie tempo, charakterystyczne dla filmów z tamtego kawałka świata? Podobało mi się to, że sekwencje walki wbrew głównemu tematowi historii nie trwały zbyt długo, a najdłuższą chyba sceną jest tradycyjny japoński taniec ćwiczony przez jednego z bohaterów. Film nasiąknięty jest japońską obyczajowością tamtych lat, dodając smaku tej klasycznej opowieści. Wszystko jest estetyczne, interesujące głównie pod względem kulturowym, ale i sama historia zaciekawia, zwłaszcza jeśli lubi się filmy spod znaku Zorra i innych niepozornych bohaterów upominających się o prawa ubogich i słabych. Na koniec otrzymujemy scenę rodem z Bollywoodu, zaskakującą w tych dekoracjach, ale zadziwiająco pasującą do całości.

Oglądanie było dla mnie przyjemnością w tamten leniwy wieczór, „Zatoichi” nie jest jednak filmem, który szczególnie polecam. To raczej kino dla wielbicieli gatunku, naprawdę przyjemne i estetyczne, ale nic poza tym. Może za dużo już widziałam opowieści o uczciwych samurajach sprzeciwiających się korupcji (głównie w wersji animowanej), żeby „Zatoichi” zrobił na mnie większe wrażenie. Nie mam mu jednak wiele do zarzucenia, to film naprawdę dobry w swojej klasie.

Reklamy
 1. 03/06/2011 o 11:47 pm

  Cóż za szczerość! :) Myślę, że nie musisz martwić się o swoje kompetencje i oceny filmowe. Bo debiut filmowo-recenzencki jest więcej niż udany. Z omówionych przez Ciebie tytułów widziałem tylko „Nie bój się, Bi”. To obraz trudny i niejednoznaczny, tym bardziej podziwiam więc to, co o nim napisałaś. Ja na przykład, choć w zasadzie o każdym obejrzanym filmie piszę przynajmniej jedno zdanie na filmwebie, przy tym akurat wymiękłem. Nie żebym zupełnie się z nim rozminął, ale trudno było mi coś sensownego napisać. Tobie się to udało. Wielkie brawa!

  • 05/06/2011 o 9:13 am

   Dzięki za miłe słowa :) „Nie bój się Bi” i dla mnie był sporym wyzwaniem jeśli chodzi o zrozumienie. Bardzo dużo o nim myślałam, starałam się zinterpretować i doszłam do powyższych wniosków. Ciekawa jestem, czy zbliżyłam się do tego, co chciał pokazać reżyser, czy też poszłam w zupełnie innym kierunku nie rozumiejąc jego metafor i symboli…

 2. 04/06/2011 o 8:12 am

  Ja też nie potrafię, a coś tam piszę. Choć z bólem przyznaję, że jeszcze o filmie jak o filmie, ale o muzyce to już w ogóle mi nie idzie. O czym zresztą świadczy liczba wpisów na ten temat :D

  • 05/06/2011 o 9:15 am

   Chyba najlepiej jest po prostu pisać, a z czasem przyjdzie wprawa (mam nadzieję). Z muzyką też mam problem, bo zazwyczaj odnoszę wrażenie, że ona mówi (albo powinna mówić) sama za siebie i większych komentarzy jej nie trzeba. Też chcę zacząć pisać więcej o muzyce, zobaczymy.

 3. 05/06/2011 o 7:28 pm

  A widziałaś „Kill Bill” Tarantino? Bo tak sobie myślę, że skoro „Zatôichi” przypadł ci do gustu, to może i ten obraz trafi? No, chyba że już widziałaś i faktycznie nie trafił;) Ja lubię bardzo – ot, zamiłowanie do historii, w których miecz siecze równo.

  Wietnamskiego kina jeszcze nie znam (literatury też, ale to na marginesie), któregoś razu postaram się nadrobić.

  Pozdrawiam ciepło!:)

  • 06/06/2011 o 9:24 pm

   Nie widziałam „Kill Billa”, więc nie wiem, czy jakoś tam się wpasowuje w moje gusta, czy zupełnie nie. Już kilka osób mi polecało, więc może kiedyś obejrzę, ale zupełnie nie jestem zachęcona do filmów pana T. Też lubię filmy z mieczami w roli głównej, choć z dwojga zlego wolę te lekko naiwne w swojej bardzo tradycyjnej formule niż te popkulturowe, z flakam latającymi na wszystkie strony.

   Wietnamskiej literatury też nie znam. Kino – poznaję :) Niestety, wyboru nie mamy zbyt dużego w Polsce.

   Pozdrawiam i ja!

   • 07/06/2011 o 8:11 am

    No-nie-no, za flaki latające na wszystkie strony, to ja podziękuję;) Miecz ma siec równo, ale z gracja, majestatycznie.

   • 12/06/2011 o 4:38 pm

    Tak, z broni wszelkiego rodzaju miecz jest najbardziej majestatyczny. Choć zamiast flaków otrzymujemy deszcz krwi, w zależności od upodobań twórcy ;)

 4. 05/06/2011 o 11:36 pm

  „…nie jestem wielbicielką Quentina Tarantino!”

  No to możemy sobie podać rękę :)

  PS. Zatôichi, czyli słynny Masażysta Ichi – jeden z wojowniczych idoli mojego dzieciństwa ;)
  Nie wiem czy wiesz, ale ta postać dla Wschodu jest niczym James Bond dla Zachodu. Zatôichi był bohaterem wielu filmów, w tym kilku seriali telewizyjnych (głównie lata 70-te).
  Jeśli podobają Ci się tego rodzaju filmy to najprawdopodobniej spodoba Ci się także film japoński, którego angielski tytuł brzmi „The Sword of Desperation”.
  Widziałem go w ubiegłym roku na chicagowskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Napisałem wtedy o nim kilka słów:

  http://wizjalokalna.wordpress.com/2010/11/11/filmowisko-rok-przestepny-krzyczacy-mezczyzna-dni-pozadania-ksiezna-de-montpensier-o-milosci-i-makaronach/

  (nawet ta scena w deszczu wygląda jak cytat z tamtego filmu :) )

  Pozdrawiam

  • 06/06/2011 o 9:31 pm

   Podajmy więc! Jako że jestem właściwie otoczona (może nie wirtualnie) wielbicielami Tarantino, zawsze odczuwam pewną ulgę, jak ktoś również nie wielbi tego reżysera – miła jest świadomość, że to nic zdrożnego ;)

   Masażystę Ichiego znałam już wcześniej jako postać z popkultury, ale nigdy dotąd nie widziałam żadnego filmu czy serialu z jego udziałem. O „The Sword of Desperation” nie słyszałam zbyt wiele, choć przypomniałam sobie teraz, że rzeczywiście czytałam tę Twoją filmową notkę i pomyślałam sobie, że film mógłby mi się spodobać. Nie widziałam go u nas, ale jeśli dojrzę, dam mu szansę. Jednak samuraje to wciąż moja bajka :)

 5. 06/06/2011 o 8:26 pm

  Nie widziałam żadnego z opisanych przez Ciebie filmów, choć „Zatoichi” miałam dwa razy w domu (raz z biblioteki, innym razem pożyczony przez koleżankę). Nigdy jakoś nie miałam na niego ochoty, Takeshiego Kitano lubię chyba tylko „Dolls”, a widziałam jeszcze kilka, m.in. słynne „Kikujiro”. Bałam się właśnie tego, co napisałaś, że to film dla wielbicieli gatunku, a ja nie przepadam ani za sztukami walki ani samurajami. Dlatego też „Cesarzowa i wojownicy” też raczej nie jest dla mnie. Kiedyś uwielbiałam filmy Zhanga Yimou, ale tych nowszych (począwszy od „Hero”) nie mogę oglądać, nudzą mnie śmiertelnie.
  „Nie bój się, Bi” to zaś zdecydowanie film dla mnie. Gucio za wolnym kinem Azji nie przepada, a ja się rozpływam. Piękno wizualne, bogata (ale trudna często) symbolika, wolne tempo… To jest to, co lubię. Dlatego będę ten film miała na uwadze i mam nadzieję, że nadarzy się okazja, by go obejrzeć.

  Mandżurio kochana, świetnie Ci wyszedł tekst o kinie i bardzo się cieszę, że zamierzasz prowadzić ten cykl na stałe. Pisanie o filmach wcale się nie różni od pisania o książkach, tak sądzę. Umiesz pisać o książkach, więc teksty o filmach nie powinny sprawiać Ci więcej trudności. Ograniczenia są takie same – trudno pisać o filmie wietnamskim jeśli to jest pierwszy, który się widziało, ale w sumie to samo można powiedzieć o pierwszej przeczytanej powieści wietnamskiej. Choć w przypadku filmu dochodzi jeszcze nieznajomość konstrukcji, kompozycji, która bardzo różni się od typowych, schematycznych, według jakich kręcona jest większość filmów kasowych.

  A co do Tarantino, to ja bardzo lubię „Pulp Fiction” i „Jackie Brown”. Mistrzostwo. Widziałam jeszcze parę innych, ale to już była pomyłka, nawet słynny „Reservoir Dogs” nie zrobił na mnie wrażenia, a resztę lepiej przemilczeć. Natomiast te dwa pierwsze są znakomite.

  • 06/06/2011 o 9:43 pm

   Nie wiem, czy spodobałby Ci się „Zatoichi” i szczerze mówiąc mam duże wątpliwości. Ja natomiast bardzo ciekawa jestem „Lalek” (pamiętam, że pisałaś o tym filmie w bardzo zachęcający sposób), mam je nagrane z telewizji i czekają na obejrzenie (a u mnie filmy jak i książki często muszą odczekać swoje, tym bardziej, że magnetowid mamy tylko u rodziców i tylko tam możemy nagrywać i oglądać). Mi się „Hero” podobało, choć doceniłam ten film, jego poetykę i sposób przedstawienia fabuły za drugim podejściem. Doskonale jednak mogę zrozumieć, że te filmy mogą nudzić. „Cesarzowa…” jest jednak dużo dużo bardziej rozrywkowa niż „Hero” i w moim odczuciu dużo słabsza.
   Z kolei „Nie bój się Bi” gorąco Ci polecam a dodatkowo bardzo jestem ciekawa, jakbyś odebrała ten film. Jeśli go kiedyś obejrzysz, koniecznie napisz kilka zdań o swoich wrażeniach! Łukasz akurat za azjatyckim kinem też nie przepada, ja z kolei poznaję coraz więcej i coraz bardziej mi się podoba.

   Dzięki za miłe słowa odnośnie tekstu. Teoretycznie wszystko jest tak jak piszesz – pisanie o filmach to właściwie to samo co o książkach. Dochodzą jednak różne osobiste doświadczenia, preferencje i wiara w swoje możliwości – przynajmniej w moim przypadku :) Ale decyzja podjęta i będę dalej o filmach pisać.

   „Jackie Brown” nie oglądałam. „Pulp Fiction” tak i jak wspominałam podobało mi się bardzo, ale może oglądałam pod zbyt dużą presją i oczekiwałam sama nie wiem, czego. Kilka innych próbowałam oglądać, ale najdalej w połowie dawałam sobie spokój. Nudziły mnie lub zniesmaczały, albo jedno i drugie.

 6. Did
  10/06/2011 o 11:24 pm

  Brucowi mówimy tak, Tarantinowi zdecydowanie nie;D

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s