Strona główna > książki, zabawa > Wyzwania: podsumowanie i plany na kolejne

Wyzwania: podsumowanie i plany na kolejne

Pierwsza część wyzwania Nagrody Literackie dobiegła końca 30 czerwca i zadowoleniem przyznaję, że udało mi się przeczytać książki na czas, choć ostatnią, „Gnój” Kuczoka, czytałam w całości 30 czerwca wieczorem – wcześniej brakowało czasu, a także wciąż miałam nadzieję na zdobycie „Jadąc do Babadag” Stasiuka. Tak więc poza nagrodą Nike, przeczytane przeze mnie pozycje zgadzają się z tymi planowanymi na początku wyzwania. Do wszystkich napisałam recenzje i niniejszym mogą podsumować wyzwanie:

 • Nike: „Gnój” Wojciecha Kuczoka (5/6)
 • Booker: „Okruchy dnia” Kazuo Ishiguro (5/6)
 • Orange Prize: „Belcanto” Ann Patchett (4-/6)
 • Prix Goncourt: „Francuski testament” Andrei Makine (5+/6)

Zdecydowanie mogę uznać tę część wyzwania za bardzo udaną, ponieważ wszystkie książki, poza nieszczęsnym „Belcanto”, do którego chyba po prostu nie miałam nastroju i zupełnie nie porwała mnie ta historia, przeczytałam z wielką przyjemnością. Nie dziwi mnie przyznanie im nagród, a nazwiska autorów na pewno jeszcze pojawią się nieraz na moim blogu, bo z całą pewnością będę czytać kolejne ich książki. Ciekawa jestem, które nagrody zostaną wybrane do drugiego etapu i już się cieszę na kontynuację tego wyzwania. Oczywiście, po raz kolejny dziękuję niezrównanej Padmie za organizację zabawy.

Tymczasem, by skrócić sobie czas oczekiwania i polepszyć swoją znajomość literatury skandynawskiej, biorę udział w kolejnym wyzwaniu. Himilika zorganizowała wyzwanie Kraje Nordyckie, w ramach którego do 30 listopada należy przeczytać przynajmniej jedną książkę napisaną przez autora z „głównych” państw skandynawskich. W wyborze książek pomogła mi lista sporządzona z czasów Wyzwania Perfyferyjnego, a także… ograniczenia, ponieważ dostępność interesujących mnie książek w bibliotece nie była zbyt duża, a na własnej półce miałam tylko jedną z nich. Po zapoznaniu się z możliwościami i wycieczką do biblioteki, moje plany wyglądają następująco:

 • Dania: „Młyn na wzgórzu” Karl Gjellerup
 • Szwecja: „Hohaj” Elisabeth Rynell
 • Norwegia: „Kradnąc konie” Per Petterson
 • Islandia: „Skugga Baldur. Opowieść islandzka” Sjón
 • Finlandia: „Niech się rozpęta burza” Leena Lander

Jeśli się uda, chcę także przeczytać:

 • Estonia: „Kamienie z nieba” Jaan Kross
 • Laponia: „Podróż na dźwiękach szamańskiego bębna” Ailo Gaup
 • Wyspy Alandzkie: „Katrina” Sally Salminen
 • Wyspy Owcze: „Wyspy dobrej nadziei” William Heinesen

Niestety, nie znalazłam żadnej pozycji z Grenlandii, jedynie książki autorów z innych stron świata, którzy o tym regionie pisali. Może jeszcze uda mi się coś odszukać, ale i bez Grenlandii zapowiada się naprawdę skandynawskie lato.

Reklamy
 1. 06/07/2010 o 8:43 pm

  Zapraszam do łańcuszka na moim blogu:)

 2. 06/07/2010 o 10:53 pm

  Muszę w końcu wziąć się porządnie za wyzwanie skandynawskie, bo opornie mi coś idzie :( Ale też już zrobiłam sobie spis lektur, które jeszcze przede mną i tego spisu będę się trzymać :)

 3. mandżuria
  07/07/2010 o 5:04 pm

  Anna, dzięki, w następnej notce odpowiem na pytania :)

  Tucha, ja dopiero teraz wzięłam się za to wyzwanie. Wypożyczyłam większość książek (tylko „Katrina” Sally Salminen jest poza moim zasięgiem póki co. Znalazłam informację, że była wydawna w Polsce, ale tak ciężko do niej dotrzeć, że zaczynam się nad tym zastanawiać…) i teraz już pozostaje mi „tylko” czytać :) Powodzenia!

 4. toolie
  15/07/2010 o 2:56 pm

  A Anaruk chłopiec z Grenalndii? XD

 5. mandżuria
  15/07/2010 o 5:34 pm

  Toolie, no wiem, ale to zostało napisane przez Polaka, więc się nie liczy :P Gdyby ważne było tylko miejsce akcji, byłoby prościej!

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s