Strona główna > książki > „Bóg Rekin” Charles Montgomery

„Bóg Rekin” Charles Montgomery

O Melanezji wiedziałam prawie tyle, co nic. Jedynie, gdzie mniej więcej znajdują się owe wyspy i może jakieś najważniejsze informacje, ale i tak niewiele. Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po „Boga Rekina”, kiedy wpadłam na tę książkę w osiedlowej bibliotece. Charles Montgomery wyruszył w podróż śladami swojego pradziadka misjonarza, który sto lat wcześniej odwiedził te ziemie. W ręce autora trafił kiedyś pamiętnik owego przodka i to właśnie ten tekst zainspirował Montgomery’ego do odbycia owej podróży, aby skonfrontować spostrzeżenia swojego pradziadka oraz znalezione prace mniej lub bardziej współczesnych podróżników i antropologów z rzeczywistością. Montgomery starał się odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca w Melanezji, wzbogacając swój plan podróży o kolejne punkty na podstawie historii zasłyszanych od tubylców. Wynikiem tej podróży jest niezwykle ciekawa mieszanka pamiętnika z reportażem, z poruszającymi wnioskami na koniec.

Melanezja jest krainą niezwykle egzotyczną, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, a rozmaite wierzenia współistnieją, niekiedy w sposób wręcz zadziwiający. Autor czyni wiele fascynujących spostrzeżeń i przede wszystkim ma talent, który pozwala opisać mu przeżywane przez siebie przygody, a było ich niemało, w sposób intrygujący. Książkę czyta się niezwykle szybko, bardziej przypomina ona powieść niż poważny reportaż, a jednak czytelnik ma szansę poznać wiele aspektów życia na wyspach, dowiedzieć się mnóstwa podstawowych informacji na temat historii i współczesnej sytuacji politycznej, jak także przeczytać o ciekawostkach i anegdotach związanych z Melanezją.

Jest to książka podróżnicza z gatunku tych, w których autor jest równocześnie bohaterem opisywanej przez siebie historii. Jaki jest Montgomery? Na pewno inteligentny i oczytany, pragnący dowiedzieć się jak najwięcej o melanezyjskiej kulturze. Swoje odkrycia konfrontuje z „zachodnią” rzeczywistością, a także czytanymi przez siebie tekstami. Krytykuje religię chrześcijańską i kolonializm, które bezpowrotnie zmieniły oblicze wysp. A jednak jak na świadomego i obytego podróżnika, dużo w autorze skłonności do marudzenia i obrażania się, że świat tubylców nie jest już tak egzotyczny, jak Montgomery chciałby, żeby był. Bezlitośnie krytykuje kulturę zachodnią w porównaniu z Melanezyjczykami, jednak kiedy znajduje się wśród tych drugich, traktuje ich z przymrużeniem oka, chwilami w sposób iście protekcjonalny. I choć do pewnego stopnia można to zrozumieć, to jednak ja chwilami miałam ochotę po prostu książkę odłożyć, tak mnie postać autora irytowała. Na szczęście, im dalej tym lepiej. Choć Montgomery pisze z perspektywy całej podróży, siedząc we własnym domu, to jednak wydaje się, że na nowo przeżywa swoją podróż, która poza znaczeniem dosłownym stała się dla niego także ową metaforyczną drogą, która zmieniła jego postrzeganie świata, wiary i samego siebie. I to stanowi o kolejnym istotnym punkcie książki. Bohater-autor dojrzewa, uczy się i zaczyna rozumieć. Poruszyły mnie jego przemyślenia, zwłaszcza te końcowe. Fragmenty o duszy mieszkańców Melanezji również podziałały na moją wrażliwość i wyobraźnię. Dodatkowo nie można Montgomery’emu odmówić poczucia humoru, więc mimo kilku zgrzytów w trakcie czytało się bardzo dobrze i zachęcam do lektury każdego, kto lubi książki podróżnicze i egzotyczne miejsca.

Moja ocena: 5-/6
Charles Montgomery, „Bóg Rekin” (Świat Książki, 2007)

Reklamy
  1. 23/12/2009 o 3:34 pm

    Mam na tę książkę ochotę od dawna! A wpadłam głównie po to, żeby Ci życzyć wesołych, spokojnych Świąt!

  2. mandżuria
    31/12/2009 o 2:53 pm

    Książka zdecydowanie warta polecenia i poświęcenia jej kilku wieczorów :) Dziękuję i Tobie też spełnienia marzeń życzę!

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s